Včelařovo harampádí

Motto: Člověk by měl věci přijímat na kolik ho k Bohu přivádějí a zříkat se jich na kolik ho od Boha odvádějí.
Ignác z Loyoly

Na této stránce bych chtěl seznámit začínající včelaře s pomůckami nezbytnými (i zbytnými), které si jejich koníček žádá. Kromě popisu jednotlivých pomůcek uvedu, kolik která pomůcka stojí, jak moc je užitečná a kdy by si jí včelař měl pořídit. Chci upozornit včelaře, aby se vyvarovali bezhlavého nákupu krámů, které jim budou ležet v šuplíku a nakonec je nikdy nepoužijí. Dále bych rád dementoval fámy o tom, jak dnes ubývá včelařů jen proto, že pomůcky jsou drahé a jak to bylo za totality lepší. Tomu jak to kdysi doopravdy bylo, jsem věnoval samostatnou stránku.

Harampádí


Před nákupem zbytečností varoval již Jan Antonín Janiš roku 1789:

Včelaři nekteří nám ponavrhují nesčilné množství z částky rase outratných nářadí v spravování včel. Já ale zapotřebu neuznávím všdech těch ty za mnohé peníze zaopatřiti. My i s ten jen s některými nářadími včelám dokolnale použít můžem. A to velice mnohom nářadí pletá ten bud málo povědomí má o tom v jedonobraždého vátném prvotném a popolu užitečném hledáním včel, aneb jen začátečník do mnohé a zbytné outraty chce uvésti, aneb nás stáliti, bychom o něm mysleli, jako jit timamým dokolanlým včelařem byl. když se chlubí že náležité mnohého a převelikého nářadí jest by zjednal, které ale polsleze v prachu zatopané od molů a červů zžráno bývá.

Co tedy budeme opravdu potřebovat?


Ochrana hlavy

Žádný včelař by neměl podceňovat ochranu hlavy. Dnes je na trhu mnoho výrobků určených pro tento účel, obecně lze říci, že je možné použít buď kuklu, včelařský klobouk, nebo ochranou síťku.

Osobně nejvíce používám kuklu, hlavně z toho důvodu, že jsem na ní zvyklý od dětství. Když jsme jako děti chodily s tátou ke včelám, tak jsme mívaly i klobouky. Jednou sestře pod klobouk, skrz zpuchřelý šev, vlétla včela a bodla jí do rtu. Otce to vylekalo natolik, že všechny klobouky vyházel a nadále jsme používaly výhradně kukly.

Klobouk jsem si opět pořídil až nedávno a musím říci, že dnes využívám obě pomůcky. Kukla se hodí spíše pro dlouhodobější práce ve včelách. Dobře sedí a je bezpečná. Klobouk má výhodu, že je stále po ruce, lehko ho nasadíte a sejmete, není problém ho někomu půjčit, jednoduše složit a transportovat. Klobouk ale nesedí tak dobře jako kukla, strhává ho vítr, v záhybech síťoviny občas uvíznou včely, a kde se síťovina dotkne kůže tak tam schytáte pigáro. Klobouk je tedy ideální na kratší prohlídky včel a pro včelařské návštěvy. Můžeme jej s sebou brát na různé včelařské kurzy, neboť nezabere v batohu skoro žádné místo. Skrz klobouk je také lépe vidět, což se hodí, když hledáte titěrné věci, jako např. vajíčka v buňkách. Proto doporučuji při koupi klobouku si jej nejprve vyzkoušet, nejen jak padne ale i jak je skrz něj vidět, neboť každá síťovina je trochu jinak průhledná. Dále doporučuji klobouk často kontrolovat, zdali se nějaký šev nezačal párat, či zdali síťovina není poškozená (např. propálená jiskřičkou od kuřačky). Včelky jsou v hledání těchto skulin mistryně.

Další možností je ochranná síťka, je to levné nouzové řešení, výhoda je že je skladná a dá se schovat např. pod úlem, tedy je vždy k dispozici např. při sekání trávy kolem úlů či při krátké prohlídce.


Kukla  kukla

Včelařský klobouk je nezbytná pomůcka, kterou koupíte za 120Kč (síťku za 50Kč) a doporučuji koupit ho co nejdříve. Bude se vám hodit, ještě než si pořídíte vlastní včely, při absolvování různých včelařských kurzů a exkurzí.


Včelařské rukavice

Ač většina včelařů chodí ke včelám bez rukavic, neboť v prstech má větší cit a rukavice zbytečně neušmudlá od propolisu, přesto považuji rukavice za nezbytnou součást včelařské výbavy. Občas i hodné včelky můžou mít svůj den a není nic horšího, než když máte rozdělanou práci v úle a náhle musíte zatroubit na ústup a běžet shánět rukavice.

Buď je možné koupit speciální včelařské rukavice z jemné kůže asi za 170Kč, které za půl roku budou vypadat takto, nebo si ruce chránit jinak. Kamarád používá obyčejné zahradnické rukavice za 30Kč, které po sezóně vyhodí a koupí si nové, čisté.

Včelařské rukavice jsou nezbytná pomůcka cena od 30Kč doporučuji mít je po ruce již při první práci ve včelách


Včelařský oděv

Ve včelařských prodejnách narazíte také na speciální včelařské oděvy. Většinou se jedná o bílo-žlutou kombinézu. Použití této kombinézy ale není nutnost, oblékání do tohoto obleku je spíše takový rituál, něco jako, když lovecký pes jde na barvu a obyčejný obojek je mu rituálně vyměněn za barvářský. Do včel se dá jít v jakémkoliv včelotěsném obleku. Pokud se ovšem rozhodnete ke koupi včelařského obleku vybírejte obezřetně a dejte si pozor aby byl ušit z kvalitního režného plátna, na trhu je bohužel většina "včelařských" obleků šitých z laciných pláten, které včely propíchnou. Dále je dobré mít vyšší kotníkovou obuv, protože žihadlo do kotníku je dosti bolestivé a před kolegy v práci si pak musíte vymýšlet historky o podvrtnutém kotníku, aby jste se zase nestali terči posměchu, jak vám to ty včely zase nandaly. Dobré je si koupit vyšší plátěnou obuv (tzv. invazky), v létě se v nich nepaří noha a spolehlivě chrání kotníky před žihadly.


Co na sebe  Co na sebe

Včelařský oděv není nutnost, stojí asi tisíc korun a je to dobrý námět pro včelařského Ježíška, sám včelař si ho kupovat nemusí, když už se ale pro něj rozhodnete, dejte si pozor na kvalitu plátna.


Rozpěrák

Další nezbytnou pomůckou je rozpěrák. Ze své zkušenosti doporučuji rozpěrák s nosem (tzv. americký). Je to pomůcka, která Vám vydrží celou včelařskou kariéru, tedy doporučuji nešetřit a koupit rozpěrák nerezový za 150Kč, obyčejný kovový rozpěrák se dá sehnat kolem 60Kč. Pokud se vydáte cestou tradičního včelaření stačí koupit dva pohrabáče po 50Kč.

Rozpěrák je pomůcka, kterou doporučuji mít po ruce již při první práci ve včelách, cena 60Kč.


Ometač včel

Při prohlížení plástů je potřeba smést včely z prohlíženého plástu. K tomuto účelu se používá buď husí peroutka, smetáček, nebo profi ometač. Pro včely je nejšetrnější použití peroutky, ta včely nepoškozuje, včely se do ní nezamotají tak jako do smetáčku a subjektivně mohu potvrdit, že včely méně rozdráždí, než smetáček. Peroutku seženete jako odpad u každé hospodyňky chovající husy, sehnal jsem pár peroutek také i u jezera, kde žily labutě. Pokud peroutku přesto neseženete, je možné koupit včelařský smetáček za 60Kč.

Bez Peroutky to holt nejde   Bez Peroutky to holt nejde

Ometač včel je pomůcka, kterou potřebujete již při první práci ve včelách, postačí ptačí peroutka, kterou seženete zdarma na vsi či u rybníka.


Uklidňovač včel

Již staří brtníci zjistili, že včely zklidní kouř. Ve skutečnosti kouř včely nezklidňuje, ale vyvolá poplachovou reakci. Včely, které cítí kouř, se instinktivně stáhnou do úlu a nabírají zásoby medu do medného váčku. Připravují se na opuštění příbytku, který je (podle jejich instinktů) ohrožen požárem. Jakmile si včely naplní medné volátka, tak ztěžknou a jsou pro včelaře méně nebezpečné. Tedy - správněji řečeno - kouř včely neuklidňuje, ale varuje a připravuje na situaci, že budou muset nedobrovolně opustit úl. Lidé používali na vyvíjení kouře různé pomůcky, od starých hrnců naplněních troudem, přes speciální hliněné dýmáky až se postupem času se stala nedílnou součástí včelařské výbavy kuřačka. Skládá se z nehořlavého kovového válce, ve kterém dýmá troud a z měchu, který dým vyfukuje ven. Cena kuřačky je kolem 300Kč a jako palivo se používá troud, který si většinou včelař sám nasbírá. Vzhledem k tomu, že coby troud se dá použít téměř vše co hoří a doutná, tak jsem troudu věnoval samostatnou stránku.

Rozdělávání kuřačky zabere čas, pro jednodušší úkony ve včelstvech je možné si vystačit s obyčejným rozprašovačem, který lze sehnat za 30Kč. Pro zvýšení účinnosti je vhodné vodu v rozprašovači něčím ovonět, buď se prodává tzv. tekutý kouř přímo pro včelaře (např. zde, nebo zde), nebo lze koupit tento tekutý kouř v řeznických potřebách (buď na Internetu, nebo v Holešovické tržnici). Pro včelařské použití je doporučeno tento koncentrát naředit 1 díl koncentrátu tekutého kouře na 20 dílů vody. Další možností je vodu v rozprašovači ovonět hřebíčkovým extraktem. Buď koupit přímo hřebíčkový éterický olej v kterékoliv prodejně s aromaterapií (60Kč/10ml, stačí pár kapek), nebo si hřebíček vyluhovat v lihu sami. Lahvičku od francovky (Alpa 200ml) naplňte lihem, vložte do ní 5-8 kousků hřebíčku a nechte vyluhovat alespoň 3 dny. Tento extrakt najde využití nejen při uklidňování včel ale i jako přírodní repelent při cestách do přírody. Prý se dají použít i jiné éterické oleje - Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela a Pačuli (to ale nemám odzkoušeno, za informace budu rád).

Na trhu se dají sehnat i různé fabi spreje, ale vzhledem k ceně se jedná pouze o absolutně nouzové řešení.

Uklidňovač včel je pomůcka, kterou doporučuji mít po ruce již při první práci ve včelách. První rok, na oddělky, bude stačit rozprašovač asi za 30Kč, následující rok doporučuji koupit kuřačku za 300Kč.


Krmítka

Krmítko je další nepostradatelná pomůcka včelaře. Hodí se již v době, když si přivezete první oddělky a není přirozená snůška na podněcování a také na krmení na zimu. Mě osobně se osvědčilo krmítko kapsové z plastu, je odolné, vejdou se do něj 3kg cukru, dá se štosovat a jednoduchá je i údržba, lze protočit v myčce na nádobí (ovšem jen když není manželka doma). Dalším zajímavým krmítkem je tzv. řecké krmítko, jeho výhoda je, že se krmí stropem, bez styku se včelami. Krmítko není v podstatě nic jiného než nádoba, do které umístíte plovák (keramzit, slámu, dřívka…). Další možnost je použít obyčejnou sklenici s víčkem, do kterého vyvrtáte několik prosakovacích otvorů. Tedy kutilství se opět meze nekladou, jak se můžete přesvědčit např. zde.

Na doplňování krmítek a transport sirupu se mi osvědčil kýbl od Primalexu 15kg. Dá se v něm pohodlně rozdělat 6kg cukru a 4litry vody, víkem neprodyšně uzavřít, takže při cestě na střechu nic nerozbryndáte ani nerozcintáte a nenalétá vám do sirupu všelijaká havěť. A obsah jednoho kýble akorát vyjde do dvou kapsových krmítek.

Jak rozdělat krmení pro včely

Krmítko je pomůcka, kterou doporučuji mít po ruce hned, když si přivezete první oddělky, pro případ, že není snůška. Dá se v podstatě zhotovit z jakékoliv nádoby co dům dal.


Medobraní

Problematikou medobraní se začnete zabývat druhý rok vaší včelařské kariéry. Med můžete získat v podstatě dvojím způsobem, buďto tradičním, nebo moderním. Pokud se rozhodnete med získávat tradičním včelařským způsobem budete potřebovat jen pár hrnců a síto, více zde. Naopak pro moderní medobraní budete potřebovat odvíčkovací vidličky, odvíčkovací stolici a medomet a nádoby na med. Vidličku doporučuji si koupit svojí cena je od 100Kč výše a při výběru vězte, že jí budete mít dlouho, tedy zbytečně nešetřete. Jako odvíčkovací stolice stačí plech z trouby. Jako nádoby na med postačí nádoby z potravinářského plastu. Tyto nádoby se sice dají koupit, ale je možné je sehnat zdarma v každém dobrém hotelu, kde dělají snídaně. Když pěkně poprosíte paní kuchařku jistě Vám kbelíky např. od jogurtů schová. Nebo se zeptejte v pekárně, kde pečou koblihy, tam také jsou potravinářské nádoby, ve kterých se vozí marmeláda, po použití zahazovány. Cezení medu je možné jakýmkoliv dostupným sítem. Stačí např. nerezové z Lidlu za 200Kč. Problém je jen medomet, neboť je to poměrně drahá věc, proto doporučuji si ho v prvních letech půjčit.

Včelařská vidlička Chytrý a skladný odvíčkovač
Odvíčkování na profesionální stolici pomocí vidličky
Velmi jednoduchá pomůcka pro odvíčkování, která hobby včelaři nahradí odvíčkoací stolici a lehce se skladuje
Medomet Medomet z vrtačky
Historické medomety
Jednoduchý medomet z vrtačky za pár korun

Jakým způsobem budete odebírat včelám med se musíte rozhodnout během druhého roku včelaření, pokud se spokojíte s nižšími výnosy a půjdete cestou tradičního včelaření, vystačíte si s běžným nádobím, pokud budete vymetat med z rámků doporučuji medomet si půjčit od okolních včelařů, jako nádoby na med použít jednorázové nádoby na přepravu potravin, odvíčkovací stolici improvizovat z plechu do trouby a zakoupit pouze odvíčkovací vidličku za 100Kč.


Matečníky, značky na matky, klícky

Matka žije kolem pěti let, doporučuje se jí měnit za 2-3 roky. Tradiční včelaři jí nemění vůbec a nechávají výměnu na včelách (tzv. tichá výměna). Pokud si koupíte oddělek s mladou matkou, tak pomůcky související s výměnou matek nebudete potřebovat dříve. Pokud budete tvořit oddělek pomocí koupeného matečníku, plastovou mateří misku si koupíte spolu s ním, bude akorát potřeba nově vylíhlou matku označit (opalitovou značkou, nebo barvou). Pokud koupíte hotovou matku, budete potřebovat pouze přidávací klícku (která je většinou současně i zasílací). Ceny nemá asi cenu uvádět jedná se o desetikorunové pomůcky. Mě se nejvíce osvědčil program nabízený zde, nebo doporučuji podpořit českého výrobce. Dále při koupi „včelařských“ věcí popřemýšlejte, zdali se podobný produkt nedá koupit v klasickém obchodě, abyste nenaletěli včelařským prodejnám. Zkuste např. najít 7 rozdílů mezi těmito přelarvovacími lupami, jedna je zde a druhá zde.

Výměna matky začínajícího včelaře nečeká dříve než za dva roky, doporučuji proto s nákupem věcí souvisejícím s chovem či výměnou matek počkat až to bude aktuální. Ač se většinou jedná se o desetikorunové záležitosti zvažte také zdali „profi“ přelarvovací lžičku nenahradit rozžvýkanou větvičkou a umělý matečník voskovým.


Práce s voskem

Dalšími pomůckami jsou tavidla na vosk, lisy na mezistěny, vařáky, pařáky, vyvíječe páry atd. Městský včelař, tyto pomůcky nevyužije a doporučuji staré souše vyřezat do igelitového pytle a tak jak leží a běží vzít a vyměnit buď ve Vaší včelařské prodejně, nebo poslat do Strážiska.

Práci s voskem si řádně rozmyslete. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jakákoliv práce s voskem v kuchyni či jiné místnosti domu, kam má přístup i manželka skončí půlroční tichou domácností a výhrůžkou rozvodu při jakémkoliv dalším pokusu vosk zpracovávat doma, proto doporučuji se do těchto akcí nepouštět a svěřit je odborníkům. Poku si přeci jen chcete tuto činnost vyzkoušet, popsal jsem možnosti na samostatné stránce.

hr

Na první rok včelaření Vám stačí investice 240Kč (necelé dvě kila medu), v dalším roce bude potřeba dokoupit náčiní za zhruba tisícovku. Opravdu máte pocit, že kvůli těmto počátečním nákladům je nutné vypisovat dotační tituly a tím živit tisíce zbytečných úředníků v Bruselu a více jak sto činovníků ČSV, popř. byrokraty vyřizující krajské dotace?

hr

Kam s ním?

Když jste si výše uvedené krámy konečně jen pořídili, vkrádá se Nerudovská otázka, kam je uložit? Je dobré si doma či v dílně vyhradit nějaký koutek na uložení včelařských věcí. Ke včelám je vhodné nosit nějakou bedničku, ve které máte všechny věci připraveny, tedy není třeba přemýšlet, co jsem zase zapomněl, ale stačí jen sáhnout po bedničce a jít. Jak má vypadat vzorně složená bednička se dozvíte zde. Mě osobně se osvědčilo mít na úlech dvojitá víka a do vzniklého prostoru umístit ty nejnutnější věci, jako jsou kukla, rozpěrák, smetáček a rozprašovač s okouřenou vodou, tedy nemusím pokaždé s sebou na střechu vláčet bedničku se základními pomůckami.

Bedýnka na včelařské nářadí


Další užitečné pomůcky

Kam s ním?
Tuto nerudovskou otázku si klade nejeden včelař při prohlížení úlu. Kam položit rámek, který potřebuji schovat. Hodit ho na zem není ideální a dvě ruce jsou málo. Proto je dobré mít nějaké zařízení na odkládání rámků. Buď je dobré buď mít po ruce alespoň prázdný nástavek, do kterého rámky odložím, nebo drátovou formu, kterou si jednoduše připnu k úlu, nebo nějaké jiné zařízení kreativitě se meze nekladou.

Odkládání rámků

Odkládání rámků


Odkládání rámků

Jak odkládat rámky

Kde tedy výše uvedené věci zakoupit?

V Praze je několik obchodů se včelařskými potřebami. Prvním je tradiční obchod v Křemencově ulici č. p 8, který fungoval již od samého začátku, kdy bylo Zemské ústředí včelařských spolků v Křemencově 6 založeno. Po znárodnění včelařských spolků, tuto prodejnu provozoval ČSV. Obchod bohužel podle toho vypadal a sehnat se tu nedalo téměř nic. Mírné zlepšení nastalo, když prodejnu přestal provozovat ČSV přímo a převedl jí na dceřiné Včelpo s.r.o. Rozšířila se otevírací doba obchodu, rozšířil se sortiment, tedy v tomto obchodě dostanete více (odpařovače, léčiva, kapsová krmítka). Jen ceny jsou vyšší, než u konkurence. Druhým obchodem, který se nachází v Praze - Počernicích je Medocentrum na adrese Náchodská 35. Když tento obchod začínal tak to byl neuvěřitelný pokrok v porovnání s tím co nabízel ČSV v Křemencárně. Bohužel časem Medocentrum usnulo na vavřínech, zúžilo sortiment a nyní se tam vyplatí jít jen pro pár věcí, které jsou o nějakou tu korunu levnější než v Křemencárně, nic převratného zde bohužel nenajdete.
Od roku 2016 má svojí kamennou prodejnu v Praze i dříve pouze Internetová firma Včelí obchod. Svůj obchod otevřeli v Praze v ulici Kabeláčova 562/2. Obchod sice nemá mnoho věci skladem, ale slouží také jako výdejna eshopu, tedy nejlepší je si objednat co potřebujete přes Internet a pak si objednané zboží v obchodě vyzvednout.

Dále se dají sehnat včelařské věci na Internetu, viz doporučené odkazy níže. Pokud máte nějakou recenzi vlastní blízké prodejny, rád jí zde uveřejním.


vcela
Zpět na hlavní stránku
vcela

Copyright (c) 14. března 2016 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:

Vše pro nástavkové včelaření - aneb pokud jsi trochu zručný neplať více než je nutné
Včelařské potřeby
Včelí obchod
Ešop Braník - webové stránky Internetového obchodu
Mann Lake
Swienty
Holtermann shop
Thorne
Paynes