Včelařovo harampádí za totality

Motto: My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutiti krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry!
Klement Gottwald - 21. prosince 1929, první projev v Národním shromáždění

Na těchto stránkách bych chtěl dementovat, lži rozšiřované starými včelaři, jak "kdysi" všechno bylo levné a za hubičku a jak dnes je včelařské náčiní drahé. Proto jsem zde uveřejnil oficiální ceníky z knížek z té hrozné doby, které jsem našel v otcově knihovničce. Je potřeba ještě dodat, že srovnávat současné včelařské pomůcky, co do kvality, s těmi totalitními dost dobře nejde. Tenkrát byly k sehnání (samozřejmě pod pultem) jen pocínované medomety z kterých se cín po pár sezónách sloupal a med se dostával do kontaktu s rezavějícím kovem, kuřačky, které po pár sezónách prorezly a lakované rozpěráky, které rez zničila také brzy. Tedy pokud dnes máte nerezový medomet, nerezovou dekantační nádobyu, nerezovou kuřačku a nerezový rozpěrák, tak vězte že máte něco o čem se našim otcům, kteří byli nuceni žít v totalitě, nezdálo ani v nejbujnějším snu.

První ceník je z knížky Včelařův rok, Škrobal Dimitrij - 1964. Dlužno dodat, že v té době měla moje babička jako učitelka v mateřské školce měsíční plat 600Kčs. A moje prababička jako bývalá živnostnice měla vyměřený důchod měsíčně 200Kč. Tedy nejnutnější pomůcky jste pořídili za půlroční plat, nebo za důchod za rok a čtvrt.

Ceny včelařských pomůcek za totalityDalší příklad je z knihy Včelařství, Drašar Jan - 1978


Ceny včelařských pomůcek za totality

Ceny včelařských pomůcek za totality


Pokud by někoho zajímalo jak to bylo ještě dříve tak zde je reklama z první republiky:

Ceny včelařských pomůcek za totality

vcela
Zpět na hlavní stránku
vcela

Copyright (c) 4. srpna 2011 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:

Ešop Braník - webové stránky spřátelených chovatelů