Získávání vosku

Motto: Hory se před Hospodinem jako vosk taví, před Pánem veškeré země. Nebesa hlásají jeho spravedlnost a všechny národy vidí jeho slávu.
Žalm 97:5-6

Když jem včelařil se svým otcem, tak jsme vosk nikdy netavili. Otec měl speciální utěsněnou skříň na rámky, kterou mu na míru dělal truhlář, občas v ní zapálil sirný knot, aby mu vosk nesežral zavíječ voskový. Staré souše občas vyřezal, našlapal do krabice a posílal do Strážiska. Oni mu vrátili rovnou mezistěny. V té době to byla asi nejlepší volba, poštovné bylo levné, Stražisko pracovalo seriózně, nesnažilo se "přivydělat" si na různých dodatečných srážkách nebylo tak rozšířené falšování vosku. Vzhledem k pečlivosti svého otce a vedení jeho záznamů, jsem dohledal jeden historický lístek z výměny voští za mezistěny.

Strážisko

Bohužel vše co platilo dříve se změnilo. Poštovné velmi podražilo, Stražisko bohužel žádná sběrná místa nemá, nevytavené voští většinou nikdo nechce brát, berou jej pouze v Medocentru (pokud máte věrnostní kartu), ale srážky jsou velké (určuje je prodavačka a jsou kolem 90%). Dalším problémem je falšování vosku, které také postoupilo, dříve se včelí vosk falšoval parafínem, což bylo zjistitelné, dnes se vosk falšuje umělými látkami, které mají stejnou teplotu tání jako včelí vosk, podobnou barvu, akorát včely na tom nechtějí stavět. Dalším problémem je hromadění reziduí chemických látek z potlačování kleštíka ve včelím vosku (které dále přecházejí do medu), které se po desetiletí nerozloží. Např. tau-fluvalinát je ve vosku zjistitelný i po pěti letech.

Proto je v současné době potřebné umět si vosk sám vytavit a z tohoto vosku si vyrobit vlastní mezistěny, či ho použít na potření plastových rámků. Drobných firem, které Vám vyrobí mezistěny z Vašeho vosku je v současnosti poměrně dost a stále přibývají. Jak tedy vost z voští dostat?

Sluneční tavidlo

Zdálo by se, že sluneční tavidlo je tou nejlepší volbou. Dá se poměrně levně koupit a zručný kutil si ho vyrobí sám, jedná se o uzavřenou krabici s proskleným víkem, kdym se rámky zavřou a vše ostatní udělá sluníčko za Vás. Návod na výrobu najdete např. zde.
Každopádně sluneční tavidlo má své mouchy. Většinou si vzpomenete, že potřebujete tavit vosk, když zrovna nesvítí nebo se starými soušemi probíráte většinou mimo sezónu. Tavidlo také musíte nasměrovat na sluníčko a jak se slunce pohybuje pootáčet. V neposlední řade je nevýhodou, že tavený vosk cítí včely, tedy hlavně v době slídění máte kolem tavidla mračna včel a pokud přilákáte hladové včely z okolí, tak díky tavidlu můžete vyvolat i loupež.


Tavení vosku párou

Vosk lze také vytavit pomocí parního vařáku na vosk. Parní vařák se skládá ze dvou nádob, v jedné vře voda (tzv. vyvíječ páry) a pára následně hadicí odchází do druhé nádoby, kde jsou umístěny rámky. Princip tavidla je, jednoduchý, ve vyvíječi se stává z vody pára, ta putuje do druhé nádoby, kde jsou umístěny rámky. Nádoba na rámky se pomocí páry zahřejš a otvorem na dně nádoby na rámky odchází zkondenzovaná voda a roztavený vosk.

Vyvíječ páry

Úplně nejjednodušší a nejlevnější vyvíječ páry je starý papiňák, do kterého uděláte otvor na odvod páry. Starých hliníkových papiňáků jsou plné sběrné dvory, tedy dá se pořídit zadarmo. Starý papiňák
jako zdroj páry používají nejen včelaři, ale i nadšenci, kteří vyrábějí parní stroje a mají fígl, jak se voda začne dříve vařit (pomocí ocelového ježka umístěného na dno papiňáku). Nevýhoda tohoto vyvíječe páry je, že musíte mít ve všelařské dílničce zaveden plyn, nebo alespoň plotýnkový vařič.

Vyvíječ páry

Vyvíječ páry z vysloužilého tlakového hrnce

Na trhu je celá řada profesionálních vyvíječů páry, neboť pára se uplatní ve většině oborů, nejen ve včelařině. Včelaři většinou používají vyvíječ páry, který se prodává v malířských potřebách jako "odstraňovač tapet". Vzhledem k tomu, že se toto zařízení dá použít i např. při úklidu v domácnosti, doporučuji k němu koupit příslušenství (např. zde nebo zde.) a občas ho půjčit manželce.

Nádoba na rámky

V nádobě, do které je zavedena pára jsou umístěny rámky, či vosk z víček. Samotný vosk je dobré dát do nějakého sáčku (lze koupit). Nádoba může být z nerezu (na nerez jsou EU dotace), nebo z plastu (na ten Vám nikdo nic nedá). Jako nádoba na rámky je vhodná tzv. přepravka na maso (jak jí upravit je popsáno zde), nebo jakýkoliv uzaviratelný plastový sud.


parní tavení vosku

Sada koupená ve včelařském obchodě


parní tavení vosku

A už nám teče žlutý vosk


parní tavení vosku

Přepravka na maso v akci

Další způsoby získávání vosku

Sokovárka - jedná se hrnec na získávání ovocných šťáv, který jsme si za minulého režimu vozili z CCCP či ho kupovali v prodejnách Čajka. Vyráběl se hliníkový, ale i z nerezu. Lze ho najít na leckteré půdě, popř. zabrousit do různých bazarů.
Tento hrnec je tvořen dvěma nádobama, v první se vaří voda, kde vzniká pára a na ní je nasazena další nádoba s otvorem pro vnikání páry a odtokem vytaveného materiálu. Celé je to přikryté horní nádobou. Původně se v hrnci propařovalo ovoce, které pouštělo šťávu, nyní v něm můžeme vařit vosk. Voští k vytavení se dává do horního cedníku a dole Vám místo ovocné šťávy teče čistý vosk.

Sokovárka

Sokovárka


Sokovarka

Sokovárka v praxi


Upravený fritovací hrnec

Velmi dobrou službu udělá i starý fritovací hrnec. Opět se jedná o spotřebič, kterých jsou plné sběrné dvory, stačí si vybrat ten, který se Vám nejvíce líbí. Starší fritovací hrnec nalezne široké uplatnění, jednak na poslední dočišťování vosku (vosk získaný z parního tavidla, či slunečního tavidla na jemno přefiltrujeme přes silonovou punčochu), dále na tavení vosku při zatavování rámků a v neposlední řadě také při natírání voskových mezistěn
Před použitím je potřeba fritovací hrnec lehce upravit, a to snížit rozsah termostatu a snížit výkon fritovacího hrnce.

vcela
Zpět na hlavní stránku
vcela

Copyright (c) 4. srpna 2016 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:

Sluneční tavidlo - z extrudovaného polystyrenu
Anýzový olej - prevence před napadením souší zavíječem voskovým
Mé zkušenosti s velkokapacitním slunečním tavidlem
Třídění souší - aneb čím tavidlo nakrmit
Vyvařování vosku - profesionální zařízení
Parní hrnec - aneb jak použít odšťavňovač na tavení vosku.
Rojochyt do výšek