...by se včely nerojily

Motto: Viděl, že to je dobré. A Bůh jim požehnal: „Ploďte a množte se a naplňte vody v mořích. Létavci nechť se rozmnoží na zemi.“.
Genesis 1:21

Rojení je přirozený způsob rozmnožování včelstev. Při rojení se včelstvo rozdělí na dvě části, ve kterých jsou zastoupeny včely všech věkových kategorií včetně trubců. S prvním rojem vyletí i stará matka. V úle zůstává mladá matka, která po snubním proletu nahradí starou matku. Silné včelstvo se může vyrojit i vícekrát v jedné sezóně.
Zajímavý je ale přístup včelařů k rojení. Ještě před sto lety, dokud včelaři neuměli včelstva uměle rozmnožovat pomocí oddělku, byla to u včel jediná možnost jak rozmnožit stavy včelstev. V té době byl včelař, kterému se včely hodně rojily považován za dobrého včelaře. V dnešní době se většinou včelaři snaží rojení zabránit a rozchovávat tzv. nerojivé včely. Každopádně různí včelaři k rojům přistupují různě. Přírodní včelaři roje milují, protože tento způsob rozmnožování považují za přirozený. Konvenční včelaři na vesnicích roje sice moc nevítají, neboť si uvědomují, že s rojem jim odlétá většina práceschopných létavek a podstatná část zásob, ale zas tak moc je neřeší. Už za ta léta vědí na které hrušce se roj usadí a jak ho z ní sklepnout do rojáčku. Bohužel pro městské včelaření nejsou roje nic příjemného. Jednak takový roj může zbytečně prozradit před sousedy dlouho utajovaný úl a podle zákona schválnosti se usadí buď někde na lampě či na tramvajové troleji odkud není bezpečné ho sklepnout. Proto měští včelaři se snaží rojení předcházet.

Proti rojení můžeme dělat dvě věci. Jednak předcházet samotnému rojení, tedy zabránit vzniku tzv. rojové nálady. Pokud se včely rojí je možné umístit poblíž "lapač rojů" který se snaží nalákat roj sednout si tam, kde ho budeme lehko sbírat.

Zabránění vzniku rojové nálady

První věc, kterou včelař může předejít vzniku rojové nálady je výběr vhodného genetického materiálu, tedy vybrat si nějakou nerojivou včelí linii, matky pro oddělky chovat jen od inseminovaných matek a nedělat je z rojových matečníků. Také stará matka, která již nemá dostatečný feromon může být příčinou vzniku rojové nálady, proto je žádoucí matky včas (po dvou letech) měnit.
Druhou věcí, kterou může včelař proti rojení udělat je dopřát včelám dostatek prostoru. Proto je výhodné chovat včely v nízkonástavkovém úlu Langstroth, ptotože ten umožní včely včas a šetřně rozšířit, aniž bychom je "podtrhli" nešetrným přidáním nadměrného prostoru, který pak nejsou schopny obsednout. Pokud ale včely nerozšíříte včas, tak získají tzv. rojovou náladu a budou se rojit i kdyby jste jim pak přidali deset vysokých nástavků.
Babička vždy říkávala "zahálka matka neřesti" což platí jak u včel tak u lidí. Včely, kterým zajistíme, že mají stále co dělat, budou mít jiné starosti, než si začít vychovávat novou královnu a myslet na rojení. Je proto zapotřebí včas přidávat nástavky s mezistěnami, aby včely mohly stavět nové dílo a včas vymetat med, pokud jsou nástavky plné medu. Opět zde nemusím připomínat že je pro to výhodnější nízkonástavkový systém.
Další faktor, který vede ke vzniku rojové nálady je přebytek mateří kašičky v úle. Mateří kašičku z hltanových žláz mladušek, kojiček dostávají dělnice jen v malém množství, nejdéle do stáří 3 a půl dne. Pokud se stane, že je v úle velké množství mladušek a není zde dostatek plodu, který by krmili je to signál pro nastartování rojové nálady. Tomu se dá zabránit chovem trubců, protože trubci, a zejména trubčí plod, odčerpávají včelám krmnou kašičku. Je tedy žádoucí aby v úle byl dostatečný počet trubčích rámků, nebo alespoň stavebních rámků na kterých si včely mohou stavět trubčinu dle libosti. Toto opatření je sice neakceptovatelné pro tradiční včelaře, pro které je trubčina skoro sprosté slovo a snaží se jí likvidovat jak jen to jde. Tradiční včelaři považují trubce za škodnou, která akorát ujídá sladinu. Je asi pravda že si trubci sem tam líznou, ale ti chudáci mají již tak dost těžký život - většinou
marně čekají na trubčím shromaždišti a když se dočkají tak umírají a když přijde nouze tak je spolubydlící sprostě vyhodí z úlu. A chlapi by měli držet při sobě.
Další možnost je vytvoření oddělků. Tímto krokem odčerpáme část včel (většinou mladušek), včelstvo tím lehce oslabíme a zpomalíme jeho rozvoj.

Co dělat, když už rojová nálada vznikne

Vylamování matečníků každých 7-9 dnů
Mateří mřížka v česně
Zastřihnutí křídel matce - costa subcosta nesmí být poškozena

Kridla

Zpěvavý roj je takový roj,který vyletí jako první,ale s mladou matkou(nebo i více matkami),když se stará matka při předešlém pokusu ztratí,nebo třeba už jsem osobně viděl,že si ji včely nechaly.Zpěvavý se mu říká podle charakteristického zvuku,a proto,že je s mladou matkou,tak má potenciál delšího doletu při mezipřistání před úlem,než odletí v širou dál,a často se pověsí na vysoký strom až do vrchu,nebo se třeba rozleze po několika větvích,včelaři ovšem při jeho sbírání moc do zpěvu nebývá. "

Líhnoucí se matky v matečníku nebo i čerstvě vylíhnuté matky se v úlu ozývají zpěvem nebo takovým tůtáním.
V uzavřeném, ideálně ještě izolovaném včelínu, kde zvuky zvenku jsou utlumeny, jsou tyto zvuky mladých matek jasně slyšet. Venku u samostaně umístěných úlů to asi není možné, protože jejich tůtání bude přehlušeno venkovními šumy.
Podle mého názoru se zpěvavý roj říká roji s těmito mladými matkami.
Dřív to byla samozdřejmá znalost a spousta včelařů v rojovém období ušetřilo plno času a plno ulétlých rojů tím, že půlhodinku poslouchali a šli potom jen do těch včel, odkud ty zvuky slyšeli. Dneska u nástavků umístěných venku by to asi potřebovalo systém naslouchadel, aby matky bylo možné uslyšet.

Zase jinde je tvrzení, že zpěvavý roj je roj, který pozbyl matku. Včely se před tím, než se rozletí a vrátí zpátky do úlu, začnou v takovém roji silně vířit vzduch a a vydávat při tom na roj zvláštní zpěvavý zvuk.

Další možnosti jak rozpoznat rojovou náladu

Dále by se hodilo udělat jednoduchý obvod, který by měl vstup jeden mikrofon a výstup řekněme tři LEDky zelenou, žluto a červenou a ty by se rozsvěcovaly dle frekvence. Jde mi o to udělat nějaké jednoduché poslouchátko dle návodu:
http://jjvcela.sweb.cz/Poslouchame_vcely.html
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0805/jak-nam-vcely-zpivaji
Samozřejmě, kdyby se to nějak logovalo tak by to nebylo na škodu.I přes veškeré


Zajímavý je i tento projekt:
http://jjvcela.sweb.cz/Poslouchame_vcely.html
který podle mě by se dal také zjednodušit, tedy za mikrofon dát nějakou pásmovou propust propouštějící frekvenci včelího bzučení v normálu (nějakých 150Hz) a propust indikující bezmatečnost propouštějící nějakých 300Hz. Ve chvíli kdy se intenzita bzukotu přesune z normálu do bezmatečnosti (popř. nějakého jiného monitorovaného stavu) vyhlásit poplach. Teď už jen spekuluji na základě výše uvedeného článku, asi by se to muselo exaktně dopilovat, já jsem jen chtěl ukázat, že výše uvedené "hlídátko" by bylo relativně levné (součástkově do stovky plus tišťák a sestavení) a odvedlo by více práce než zmíněná hadička, dokonce by byla možnost nějaké historie či alarmu (rozsvícením LED, zvukový, nebo poslání mailu či SMS pokud by se přidal GSM modul).

Matečník

Lapač rojů

I přes veškeré výše uvedené opatření se může stát, že se včely vyrojí. Proto je vhodné počítat i s touto variantou a snažit se aby se roj usadil tam kde chceme my a ne tam, kde si usmyslí včely. Pro tyto případy je vhodné mít na včelnici tzv. lapač rojů. Jedná se o přístřešek či krabici, která je vymazána voskem a propolisem, je zde umístěná souš. Pro lepší účinnost je vhodné do rojochytu umístit rojochytovou vůni, která se dá koupit ve včelařských potřebách, nebo igelitový pytlíček do kterého vložíme papírový ubrousek s 3-5 kapkami esenciálního olejíčku citrńové trávy.


Rojochyt

Rojochyt v akci

Rojochyt

Rojochyt v akci


Lemon grass oil and new wax foundation. I hear that at least one frame of drawn out comb is preferred but I didn't have any. vcela
Zpět na hlavní stránku
vcela

Copyright (c) 4. srpna 2011 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:

Protirojová opatření - aneb co dělat aby sevčely nerojily
Swarm Trapping - aneb když už jsou venku, jak je chytit
Rojochyt do výšek