Jak převést včely do úlu Langstroth

Motto: Překážky jsou ony obávané věci, které spatříte, když odvrátíte pohled od svého cíle.
Henry Ford

Výhoda Langstrothova úlu je v jeho jednoduchosti a celosvětové rozšířenosti. V ČR jsou ale stovky různých rámkových měr, tedy občas se může stát že se Vám nepodaří sehnat oddělek na této rámkové míře. Pokud seženete oddělek na jiné rámkové míře, tak Vám nezbývá než si pomoci jinak.

Existují tři možnosti, jak převést včely z odlišné rámkové míry na míru Langstroth 2/3. První možností je
prodloužení horní loučky, druhou možností je použít speciální přechodový nástavek a třetí možností je přeřezání plástů.

Prodloužení horní loučky

Prodloužení horní loučky je moje oblíbená metoda. Je nejjednodušší, lze udělat velmi rychle a nepotřebujete pro ní žádné speciální vybavení. Ocení jí především začínající včelaři. Níže uvidíte krok za krokem, že se nejedná o nic složitého. Tato metoda využívá faktu, že Langstrothova míra je delší než ostatní dožívající rámkové míry používané v ČR (používají se míry od 24cm až do 42cm, Langstroth má 44,8 cm). Tedy s chutí do toho:


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Nejdříve si připravíme potřebné pomůcky. Nepotřebujeme nic jiného, než běžné elektrikářské stahovací pásky, které mají v každém hypermarketu a jeden nesestavený přířez (rámek) ze kterého použijete jen horní loučku. Doporučuji přířez s nižší horní loučkou, např. tento. Pokud nemáte přířez po ruce poslouží jakákoliv dřevěná lišta. Dolní loučku a postranice z přířezu uschovejte, rámek sestavíte, až budete starou rámkovou míru vyřazovat a horní loučka vám zbude.


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Horní loučku od přířezu rámkové míry Langstroth přitáhněte k horní loučce rámku dosluhující rámkové míry. Doporučuji to udělat jak je na obrázku výše, zeslabená ouška rámků se snadno lámou.


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Dotáhněte


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Odstřihněte přebytečný cancour


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Hotovo


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Rámky nekompatibilní rámkové míry připravené na použití


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Detail upevnění horní loučky


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Nyní máme v úlu jak originální Langstrothovy rámky, tak dosluhující rámky s prodlouženou horní loučkou. Při manipulaci s dosluhujícími rámky je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť (na 99%) nemají Hoffmanovu distanční loučku a může se stát že bychom při neopatrné manipulaci včely (nebo dokonce matku) mezi nimi umačkali. Nejdříve dáme rámky dožívající míry do středu, tak jak byly v plemenáči, abychom nerozbili plodové těleso. Snažíme se ale co nejdříve těchto rámků zbavit, tedy nutíme včely aby co nejdříve vystavěli mezistěny na originálních Langstrothových rámcích a nutíme matku aby je zakladla. Děláme to tak, že postupně posouváme dožívající rámky do boků úlu. Pokud jsou včely silné, aplikujeme druhý nástavek a matku v něm uzavřeme pomocí mateří mřížky. Jakmile vyběhne poslední plod z dožívající rámkové míry, tak tyto rámky z úlu vyjmeme (nahradíme soušemi či mezistěnami nové rámkové míry), pokud jsou v něm nějaké zbytky zásob tak ty vytočíme v medometu (med můžeme použít jak pro osobní potřebu, pokud není kontaminován cukrem, nebo lépe pro přípravu medocukrového těsta či dokrmování včel), vosk vytavíme a rámek z hygienických důvodů spálíme.


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Pokud zvolíte nízký nástavek Langstroth 2/3, tak s největší pravděpodobností vám bude dosluhující rámková míra zasahovat do podmetu. Je tedy dobré nejdříve vyjmout ze dna stavební zábranu a vrátit jí až je přechod dokonán.


Přechod na rámkovou míru Langstroth

Pokud budete přecházet na Langstroth 2/3 z rámkové míry 39*24, tak vám dožívající rámky zasáhnou do podmetu 9 cm s čímž nebývá problém, neboť většina den má podmet minimálně 10 cm. Pokud ale budete přecházet z rámkové míry Čechoslovák (37*30), či měr 39*30, 32*28 atd. můžete narazit na problém. Zkuste si vše předem změřit, protože není nic nepříjemnějšího, než když máte vše nachystáno k převěšení oddělku, kolem vás létají rozzuřené včely a vy najednou zjistíte, že nový rámek do úlu nedorazíte. Proto doporučuji mít po ruce nástavce, pomocí kterých se dá distanc mezi rámkem a dnem zvýšit. Tyto nástavce v budoucnu použijete jako nízké dna při tvorbě oddělků, tedy nejedná se o zbytečnou investici.


Přechodový nástavek

Další možnost je použití speciálního přechodového nástavku, do kterého je možné vložit rámky dožívající nekompatibilní rámkové míry a na tento nástavek dát originální nástavek Langstroth. Nevýhodou této metody je že musíte mít zbytečný kus hardware a rámky obou měr nelze mezi sebou kombinovat, tedy nemůžete rámky dožívající míry odebírat postupně jako u výše popsané metody. Jako přechodový nástavek můžete použít speciální nástavek k tomu určený, nebo využít nástavek Tachovského úlu, který shodou náhod pasuje na nástavek úlu Langstroth.

Přechodový nástavek

Přechod na Langstroth 2/3 pomocí přechodového nástavku

Přeřezání plástů

Nekompatibilní plásty můžeme upravit na novou rámkvou míru mechanicky. Pomocí ostrého nože upravíme jejich tvar podle rámku Langstroth 2/3. V novém rámku je provizorně zafixijeme gumičkou a dáme do včel. Asi po týdnu zkontrolujeme, zdali včely rámky přichytily k rámkům, pokud je vše v pořádku, gumičky odstraníme.
Nutno říci, že se to lehko řekne, ale je to práce velmi špinavá, která se musí udělat za provozu, kolem Vás poletují rozzuřené včely a i při nejlepší vůli zničíte část plodu. Vše budete mít ulepené od medu a zašpiněné od vosku. Já tuto metodu využívám, jen když není zbytí, tedy pokud včely začnou někde stavět divočinu, kterou bych rád zachránil, nebo pokud převádím do úlu roj, který se mezitím usídlil v nějaké dutině. Na druhou stranu je potřeba říci, že je to metoda "z jedné vody na čisto", jedním zásahem převedete včely do Langstrotova úlu a pak si již nemusíte hrát s rámky či přechodovými nástavky a strachovat se aby vám matka škodolibě nezakladla ten nesprávný rámek.



Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Divoká stavba vyjmutá z úlu. Všimněte si, prosím, popraskaných buděk, vzhledem k tomu, že divoká stavba nebyla rovná buňky popraskaly při narovnání díla.


Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Pomcí volného rámku si rozměříme, jak moc je potřeba volný plást oříznout.


Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Volná stabva je vložena do rámku a zajištěna gumičkami.


Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Hotové dílo připravené na vložení do úlu.


Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Po týdnu v úle. Včely dílo přilepily k horní loučce a vyzpravily popraskané buňky.


Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Nyní můžeme odstranit gumičky a s rámkem pracovat stejně jako by byl vystavěný na mezistěně.


Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Pokud náhodou zapomenete gumičky odstranit, nic se neděje, včely je sami vykoušou a vynesou ven z úlu.


Převedení na jinou rámkovou míru přeřezáním

Stačí tedy posbírat zbytky gumiček před česnem.



vcela
Zpět na hlavní stránku
vcela

Copyright (c) 4. srpna 2011 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:

Změna rámkové míry - aneb návod jak na to ze serveru vcelky.cz
Změna rámkové míry - aneb návod jak na to od pana Buriana
Změna rámkové míry - aneb návod jak na to ze serveru mojevcely.eu
Změna rámkové míry - aneb návod jak na to ze serveru PSNV
Změna rámkové míry - aneb návod jak na to
Včelařství Burian profesionální přechodový nástavek
Plánky na přechodové nástavky pro míry 39x24 a 32x28