Desinfekce úlů a včelařských pomůcek

Motto: Čistota půl zdraví.
české přísloví

Čím desinfikovat?

Dezinfekce včelařského harampádí chloran sodný (NaCIO) 50 g NaOH 5 g NaCIO na litr vody. Na 10 litrů vody se dá jedno celé Savo a k tomu 0,5 kg hydroxidu sodného.

V posledním vydání Odborných včelařských překladů je kdystalická soda (uhličitan sodný dekahydrát) líčena jako univerzální disinfekce. Doporučují roztok 500g sody na 5 litrů vody. Vznikne prý antibakteriální roztok pH 13. Tento roztok se prý hodí i na umývání nářadí od vosku i propolysu, na desinfekci rámků, úlů atd. Pokud se po uschnutí rámků objevi na povrchu bílý poprašek doporučují použít lázeň ze zředěného vinného octa pro neutralizaci. Také doporučují při praní včelařských věcí použít hrst sody a polovinu obvyklé dávky pracího prášku.

Dotaz:
Dobrý den přeji.
Prosím o vaše vyjádření k provedení desinfekce nástavků a rámků.
V časopise včelařství a v diskuzních fórech jsem se dočetl o možnosti desinfekce roztokem louhu (5%) a sava (10%) s tím, že takto provedena desinfekce je účinnější, než její provedení pomoci plynového hořáku.
Z uvedených % jsem vyvodil, že na 10litru vody použiji 1l sava a 0,5 l louhu. Nikde jsem nezjistil jakou má mít roztok teplotu a techniku provedeni, tj. zda mam nástavky a rámky do roztoku ponořit, nebo stačí přetřít houbičkou, případně štětcem.

Odpoved:
Dobrý den,
teplota dezinfekčního roztoku stačí běžná, účinek na dřevo není
dostatečný, vzhledem k porozitě.
Technika: "námořnická" resp "vojenská" - pořádně namočit, nestačí
přetřít.
S pozdravem
Ing. Dalibor Titěra CSc


vcela
Zpět na hlavní stránku
vcela

Copyright (c) 14. března 2016 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:

Profilaxe včelích onemocnění - desinfexe úlů a rámků dle Jana Jindry
Thorne
Paynes