Pačmelák cizopasný

čeleď:  včelovití - Apidae

Pačmelák cizopasný - Bombus rupestris

Pačmeláci jsou závislí na jejich hostitelském druhu čmeláka. Matka pačmeláků neumí sama založit hnízdečko a nemá dělnice. Musí se dostat do hnízdečka vhodného druhu čmeláka, které už má dělnice, tam vytlačit původní matku, zaujmout její místo a začít klást vajíčka. Larvičky pačmeláků musí vychovat dělnice původního druhu čmeláka.
Pačmelák cizopasný parazituje hlavně u druhu čmelák skalní, ale byl pozorován i u jiných druhů čmeláků. Samice pačmeláka cizopasného je velká až 25 mm, sameček je menší - jen 13 až 17 mm. Vzhledově se velmi podobá samičkám čmeláka skalního. Pačmelačky se liší od samiček čmeláka skalního mnohem tmavšími křídly, a také menším množstvím chloupků na těle.  Zatímco matky čmelačky a dělnice musí létat i v chladném počasí, a potřebují proto hustý teplý kožíšek, pačmelačky se prací nenamáhají.

Pačmelák cizopasný

Pačmelák cizopasný - mladá matka

Pačmelák cizopasný

Pačmelák cizopasný - mladá matka - černá dáma s tmavými křídly. Konec zadečku má červený, ten ale není na této fotografii vidět

Velmi se podobá svému hostitelskému druhu čmeláku skalnímu. Jak ukazují moderní výzkumy, jsou to blízcí příbuzní. Ony totiž i paní čmelačky skalní nejsou ve svém chování pouze nevinné, ale i matky čmelačky po přezimování spolu soupeří o nejlepší hnízdečka, a dochází u nich k tomu, že silnější matka čmeláka skalního vytlačí ze založeného hnízdečka původní obyvatelku. Takovým způsobem asi nakonec vzniknul i druh pačmelák cizopasný. Při určování druhu pačmelák cizopasný se lidi často pletou, jeho fotografie jsou na mnoha internetových stránkách nebo v časopisech označovány chybně. Nahrává tomu i okolnost, že zatímco samičky čmeláků hodně pracují uvnitř jejich hnízdečka a vyletují ven pro nektar a pyl z květů jen na nejnutnější dobu, pačmeláci, a hlavně samečkové, jsou bezdomovci, co žijí na květech trvale. Jsou tedy víc k vidění. A taky jsou samečkové pačmeláků ve většině případů mnohem línější, méně pohybliví, a tedy se snadněji fotografují. Na květech se samečkové druhu pačmelák cizopasný dají rozlišit od svých příbuzných čmeláků podle toho, že jsou štíhlejší a ​nohatější (mají relativně delší nohy). A taky čmeláci a čmelačky mají srst jako jemný kožíšek, kdežto samečci pačmeláků cizopasných vedle nich vypadají jako hrubosrtí štětináči. Mladí, čerstvě vylíhlí samečci pačmeláků mají na těle i šedavé proužky na předních článcích zadečku a šedavý límec na hrudi, ale tyhle chloupky se jim velmi brzy odlamují, a zakrátko jsou celí černí, s červeným koncem zadečku.


Pačmelák cizopasný

Pačmelák cizopasný - sameček

© Fotografie Ing. Hana Kříženecká, členka ZO ČSV Praha 6
© WEB Design by Miloš Vondruška, člen ZO ČSV Praha 6 a PSNV
© použitá literatura Blanokřídlí  díl 1  -  Žahadloví, od autorů  Jan Macek, Jakub Straka, Petr Bogusch, Libor Dvořák, Pavel Bezděčka, Pavel Tyrner
Související stránky

Český čmelák