Čmelák rolní

čeleď:  včelovití - Apidae

Čmelák rolní (Bombus pascuorum) je nejhojnější druh čmeláka nejen v Praze. Má rád vlhká a chladná stanoviště, ale umí se přizpůsobit mnoha různým podmínkám. Žije od nížin až do subalpinského pásma. Je rozšířený od atlantského pobřeží až po Čínu.
Zbarvení je proměnlivé od červenohnědé po šedočernou.
Přezimující samice vyletují koncem března, a jejich hnízdečka někdy vydrží až do listopadu. Umí si tvořit hnízdečka právě tak dobře v zemi, jako na povrchu vegetace na světle, pod drnem trávy, často v podstřeší budov.

Čmelák rolní

Čmelák rolní


Čmelák rolní - dělnice

Čmelák rolní - dělnice

Čmelák rolní je druh barevně značně variabilní. Dělnice na obrázku je obtížně odlišitelná od dělnic příbuzného druhu čmeláka lesního.
Tak velkou genetickou variabilitu si mohou dovolit jen druhy, které se na stanovišti vyskytují ve větším počtu. Čmeláčí dělnice a matky mají žihadlo, proto nejsou chutným soustem pro ptáky. Jenže než se mladá ptáčata naučí rozlišovat chutné druhy od těch nedobrých, chvíli to trvá. Mnohokrát musí ptáčata chytit hmyz se žihadlem, než pochopí, která barva signalizuje "pozor, nežeru se".  Pro mnohé druhy čmeláků je výhodnější vypadat stejně, aby se mladí ptáci dřív naučili, můj druh se nežere. Jen nejpočetněji zastoupené druhy si mohou dovolit luxus různosti.



Čmelák rolní

Čmelák rolní


Čmelák rolní

Čmelák rolní
Někteří jedinci čmeláka rolního barvou připomínají druh čmelák mechový, ten ale v Praze nežije. Takže je to opět jen jiný převlek čmeláka rolního.



Čmelák rolní

Čmelák rolní - sameček
Zatímco samičky mají tykadla jako válečky navlíknuté na šňůrce, samečkové čmeláka rolního mají tykadla vlnkovaná.




© Fotografie Ing. Hana Kříženecká, členka ZO ČSV Praha 6
© WEB Design by Miloš Vondruška, člen ZO ČSV Praha 6 a PSNV
© použitá literatura Blanokřídlí  díl 1  -  Žahadloví, od autorů  Jan Macek, Jakub Straka, Petr Bogusch, Libor Dvořák, Pavel Bezděčka, Pavel Tyrner

Související stránky

Český čmelák